Częstochowskie inwestycje w poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Kilkanaście przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych na terenie miasta zostało objętych w ostatnim czasie pracami, które poprawią bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niektóre z nich to rozwiązania innowacyjne w skali kraju.
Prace zlecone przez częstochowski MZD polegały m.in. na montażu dodatkowego oświetlenia słabo widocznych przejść w dwóch miejscach i na instalacji dodatkowego oznakowania poziomego w kilku kolejnych. W pięciu newralgicznych lokalizacjach, przy przejściach dla pieszych, zostały ustawione dodatkowo odblaskowe postacie imitujące pieszych, po jednym dla każdego kierunku jazdy. Łącznie w mieście pojawiło się 11 sztuk takich instalacji, bo dodatkowa postać imitująca osobę niepełnosprawną została zamontowana na Rakowie. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym zastosowano takie rozwiązanie. Wcześniej pojedyncze sztuki były testowane rotacyjnie na terenie miasta. Decyzja o ostatecznych lokalizacjach została poprzedzona analizami inżynierów ruchu drogowego.
Część prac była możliwa do realizacji ze względu na dofinansowanie, które miasto uzyskało w ramach projektu koordynowanego przez WORDy i Śląski Urząd Marszałkowski (do 50% kosztów każdego z elementów). Dofinansowane zadania związane były z instalacją dodatkowego oznakowania poziomego, montażem krawędzi przejść z oznaczeniami dla osób niepełnosprawnych oraz dodatkowym oświetleniem przejść dla pieszych w dwóch lokalizacjach. Pozostałe czyli instalacje odblaskowych postaci imitujących pieszych to zadania realizowane już w pełni ze środków własnych Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.
- Najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa jest ostrożność i uwaga skierowana na innych uczestników ruchu drogowego. Istotne są także projekty inwestycyjne sukcesywnie poprawiające warunki poruszania się po mieście - podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk i dodaje. – Dobrze, że udaje się to robić nie tylko w ramach realizacji dużych zadań drogowych, ale także poprzez nowe inicjatywy podejmowane przez służby miejskie oraz dzięki wykorzystaniu dofinansowania zewnętrznego dedykowanego bezpieczeństwu m.in. pieszych.

Lista lokalizacji z instalacją dodatkowego oznakowania i doświetleniem przejść dla pieszych.
• Oznakowanie poziome przejść i przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu św. Rocha ze św. Krzysztofa
• - II - Okulickiego z Bialską
• - II - Okulickiego z Dekabrystów
• - II - Okulickiego z Łódzką
• - II - Okulickiego z Mazowiecką
• - II - Okulickiego ze św. Krzysztofa
• Doświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. Dekabrystów przy Parku Wodnym
• Doświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. PCK na wysokości szpitala

Lista przejść dla pieszych, przy których zamontowano nowoczesne oznakowanie odblaskowe imitujące zarysy postaci pieszych:

• Łódzka przy Sikorskiego (2 szt.)
• Fieldorfa – Nila przy Bacewicz (2 szt.)
• Pułaskiego przy św. Augustyna (2 szt.)
• Jesienna przy szkole (2 szt.)
• Kiedrzyńska przy Zapolskiej (2 szt.)
• Aleja Pokoju przy Iłłakowiczówny - instalacja imitująca postać osoby niepełnosprawnej (1 szt.)

W przyszłorocznym sezonie budowlanym dopełnieniem powyższych działań będzie dostosowanie przejść dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych w siedmiu lokalizacjach głównie w obrębie centrum miasta (m.in. poprzez montaż specjalnych wypustek oznaczających krawędzi przejść). Łączny koszt zestawienia wszystkich wymienionych inwestycji to ok. 580 tys. zł.

Wróć do początku strony